بازتاب وسیع جشن ملی چین در رسانه های ایران

بازتاب وسیع جشن ملی چین در رسانه های ایران به گزارش المور هفتادمین سالروز تاسیس جمهوری خلق چین و میدان تیان ان من پكن مركز توجه جهانیان بود. رسانه های ایران به صورت همه جانبه و از چند زاویه این رویداد پررنگ چین را پوشش خبری دادند.


به گزارش المور به نقل از رادیو بین المللی چین، یكم اكتبر ۲۰۱۹ (۹ مهر ماه) هفتادمین سالروز تاسیس جمهوری خلق چین و میدان تیان ان من پكن مركز توجه جهانیان بود. رسانه های ایران هم بطور همه جانبه و از چند زاویه این رویداد پررنگ چین را پوشش خبری دادند كه تاكید دیگری بر توسعه فعال و پر جنب و جوش دوستی چین و ایران به حساب می آید.
پایگاه چینی زبان ایرنا در یكم اكتبر طی ویژه نامه ای درباره جشن روز ملی چین، غیر از پوشش خبری مراسم بزرگداشت و رژه و راهپیمایی مردم، همین طور پیامهای تبریك حسن روحانی رئیس جمهور و اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ایران به همتایان چینی شان را منتشر نمود.
روحانی در پیام خود خطاب به شی جین پینگ رئیس جمهوری خلق چین ضمن تبریك اظهار داشت: بی شك نگاه بلندمدت به روابط تاریخی دو كشور، اشتراكات فرهنگی و تحولات روابط بین الملل، روابط فیمابین را راهبردی ساخته است. پایگاه فارسی ایرنا نیز گزارشهای متنوعی درباره جشن ملی چین منتشر و در گزارشی با عنوان «پیشرفت و رفاه؛ نمادی برای روز ملی چین» نوشت: هدف از این مراسم بازگو كردن سرگذشت چین و بیان اعتماد مردم به حزب و كشور است. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران همین روز در تیوئیتر خود به زبان چینی نوشت: «بعد از هفتاد سال، چین به نماد توسعه صلح آمیز و صلح و آرامش مردم تبدیل گشته است. پایبندی چین بر چندجانبه گرایی در زمینه امنیت و صلح بین المللی نقش مهمی ایفا می كند. همفكری مداوم ایران و چین سرآغاز خوبی برای روابط تاریخی دو كشور متمدن آسیایی شمرده می شود.»
این دومین توئیت آقای ظریف به زبان چینی ظرف یك ماه گذشته است. او درانتها اوت هم طی سفرش به چین، نخستین بار توئیتی به زبان چینی منتشر نمود كه طرفداران زیادی در بین كاربران چینی پیدا كرد. این نمایش وزیر خارجه ایران به زبان چینی توجه یك وبلاگ نویس صاحب نفوذ چینی به نام نیو تان چین را جلب كرد و روز سه شنبه تحلیل عمیقی درباره توئیت آقای ظریف نوشت. پایگاه «پارس امروز» بخش چینی رادیو برونمرزی صدا و سیمای ایران نیز به پوشش خبری آئین پرشكوه جشن ملی و رژه پرداخت و نوشت، علاوه بر رژه، دولت چین همین طور راهپیمایی مردمی برگزار كرد. مردم اقوام و محافل مختلف همچون پیك رسانان و سالمندان علاقمندان رقص میدانی در این راهپیمایی شركت كردند.
همچنین خبرگزاری مهر، پایگاه خبر فوری، گیتی آنلاین، روزنامه اقتصاد ملی، روزنامه راه مردم و رسانه های دیگر ایران نیز جشن روز ملی چین را پوشش خبری دادند. خبرگزاری مهر علاوه بر تهیه گزارشهای خطی و تصویری درباره سخنان رئیس جمهور شی و رژه، همین طور از تحلیل رادیو بین المللی چین با عنوان «لحظات درخشان چین، فرصت طلایی برای ایران» نقل قول كرد كه بعد از این خبرگزاری، خیلی از رسانه های دیگر ایران نیز آنرا با عنوان «چین و چشم انداز همكاری با ایران» بازتاب دادند. یك هفته پیش بخش فارسی رادیو بین المللی چین یك گروه پوشش خبری به ایران اعزام كرد و خبرنگاران رادیو بین المللی چین در این سفر محبت و خونگرمی مردم ایران نسبت به چین را از نزدیك احساس كردند. خانم رزیتا یكی از مخاطبان گرم سی ار ای در گفتگو با همكاران رادیو ترانه «دوستت دارم چین» را خواند. مجید مجیدی كارگردان ایرانی معروف در جهان، فخری دانشپور پرور چین شناس ایرانی و استادان و هنرجویان سازمان جهانی اژدهای سرخ و شخصیتهای دیگر ایرانی یكی بعد از دیگری هفتادمین روز تولد چین نو را تبریك گفتند و توفیق این كشور را آرزو كردند.
یك كاربر ایرانی در پایگاه فارسی سی ار ای نوشت: «كشوری بزرگ به مردم كبیر نیازمند است؛ همین طور به رهبر كبیر نیاز دارد. همانطور كه رئیس جمهور شی اظهار داشت: هیچ قدرتی نمی تواند جلوی پیشرفت چین را بگیرد.»در سالهای اخیر رسانه های گروهی چین و ایران به تدریج از تاثیرات رسانه های غربی فاصله گرفته اند؛ محیط افكار عمومی دو كشور تغییر كرده و صدای محبت آمیز نسبت به یكدیگر به جریان اصلی تبدیل گشته است. این نتیجه تلاشهای دست اندر كاران رسانه های دو كشور است و همین طور نشان داده است كه روابط راهبردی و مشاركتی جامع چین و ایران در دل مردم ریشه دوانده و ثمر داده است.

1398/07/12
20:27:46
4404
5.0 / 5
موضوعهای خبر: اقتصاد , بین المللی , شركت , مد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران المور در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است