رابطه نوسانات قیمت دلار و صادرات ورق آهن و ناودانی چگونه است؟

رابطه نوسانات قیمت دلار و صادرات ورق آهن و ناودانی چگونه است؟ به گزارش المور تاثیرات قیمت دلار روی صادرات ورق آهن و ناودانی به خصوص در این چند سال گذشته بر هیچكس پوشیده نیست. علاوه بر اینكه تغییرات نرخ ارز در قیمت های داخلی فولاد اثر می گذارد، می تواند تاثیر بسزایی هم در قیمت های صادراتی داشته باشد.


به گزارش المور به نقل از ایسنا، بنا بر اعلام آهن آنلاین، صادرات ورق های فولادی از اهمیت بسزایی برخوردار می باشند، چونكه بقای خیلی از تولیدكنندگان این محصولات وابسته به بازارهای خارج از مرزهای كشور است. در این میان كشورهای زیادی هم وجود دارند كه به علت توان پایین در تولید فولاد و ضرورت تأمین نیازهای صنعتی خود بازار مناسبی برای این محصولات به حساب می آیند.
ورق سیاه، یكی از مهمترین دسته های آهن آلات است كه به صورت گسترده در بخش های مختلف صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. این ورق ها از راه نورد گرم و استانداردهای گوناگون تولید و به دو دسته معمولی و صنعتی تقسیم می شوند. قیمت این ورق ها، در مقایسه با قیمت ورق های سرد معمولاً كمتر است و علت آنرا در عملیاتی كه به منظور پیشگیری از زنگ زدگی روی ورق سرد انجام می شود، می توان جستجو كرد. از سویی دیگر صادرات ناودانی هم متقاضیان خاص خویش را دارد، هر چند در این میان مشكلات خاصی وجود دارد كه در روند صادرات اثرگذار است.
ناودانی یكی از مقاطع فولادی پركاربرد است كه سطح مقطع آن به شكل U انگلیسی بوده و به سه صورت پرسی، نورد سرد و نورد گرم تولید می شود. دو نوع شناخته شده این محصول عبارتند از نوع ساده و مشبك كه در جنس های مختلفی مانند گالوانیزه، آلومینیوم و استیل در بازار موجود هستند.
در این متن می خواهیم به بررسی كشورهایی بپردازیم كه صادرات ورق و ناودانی به آنها صورت می گیرد، سپس تاثیرات نوسانات قیمت دلار بر هر یك از آنها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.
Alt Tag: صادرات ورق آهن و ناودانی به كشورهایی مانند ازبكستان، عراق، تركیه و گرجستان صورت می گیرد.
كاربرد ورق آهن در صنایع مختلف
ورق سیاه از اهمیت ویژه ای در بین ورق های فولادی برخوردار است، كه در صنایع مختلف، كاربرد خاص خویش را دارد؛ صنایع خودرو سازی، ساختمان سازی، كشتی سازی و تانكر سازی بزرگترین مشتریان این ورق فولادی هستند. همینطور پر كاربردترین ورق سیاه، ST ۳۷ است، كه در سوله سازی، اسكلت سازی و ساخت سازه ها مورد استفاده قرار می گیرد.
نگاهی به صادرات ورق آهنی در ایران
پیش از اینكه تحریم ها شدت یابند، ایران بیشترین میزان ورق سیاه را به كشورهای اروپایی صادر می كرد، اما بعد از آن مقاصدی كه صادرات به آنها صورت می گرفت تغییر یافتند. جالب است بدانید كه از بین كل صادراتی كه ایران انجام می دهد، ۱۰ درصد (حدود ۱۷۰ هزار تن) آن مختص ورق گرم است.
صادرات ورق آهن و نوسانات دلار
طبق بررسی های صورت گرفته ورق صادراتی تقاضای بالایی دارد، از سویی این روزها شاهد نوسانات قیمت ارز و دلار هستیم كه روی قیمت صادراتی ورق تاثیر داشته است. با افزایش قیمت دلار شاهد افزایش قیمت محصولات صادراتی همچون قیمت ورق آهن صادراتی هم خواهیم بود و بالعكس. اما توجه داشته باشید كه عوامل دیگری هم می تواند بر نوسانات قیمتی صادرات ورق تاثیر بسزایی داشته باشند كه می توان به قوانین لحظه ای گمرك و مواد اولیه تولید كننده ورق (سنگ آهن، آهن اسفنجی و اسلب) اشاره نمود.
صادرات ورق آهنی به چه كشورهایی صورت می گیرد؟
در این بخش می خواهیم صادرات ورق به كشورهای مختلف را مورد بررسی قرار دهیم.
· صادرات ورق به ازبكستان، با گذر زمان افزایش یافته و علت آن هم بهبود رابطه ایران با كشورهایی است كه در قسمت آسیای میانه واقع شده اند.
· كشور عراق هم با گذر از شرایط نامساعد چند سال گذشته، در تلاش است تا بازسازی كشور جنگ زده خویش را شروع كند، از سویی تولید فولاد این كشور بسیار ناچیز بوده، بنابراین نیاز دارد تا آهن آلات مورد نظر خویش را از كشورهایی كه در همسایگی قرار دارند تأمین كند، از آنجایی كه این كشور مرز مشترك با ایران داشته و تعرفه گمركی آن با ایران كم است، بنابراین حجم صادراتی ایران به این كشور افزایش یافته است.
· كشور تركیه در واردات و صادرات سهم عمده ای دارد و علت آن موقعیت خوب جغرافیایی و شرایط خوب سیاسی است. حدود ۹۰ درصد ورق سیاه صادر شده از مرزهای زمینی صورت می گیرد.
· از مهمترین بازارهای هدف ایران به منظور صادرات ورق سیاه، گرجستان است، ایران می تواند صادرات ورق سیاه را از راه این كشور به دیگر كشورهای اروپایی انجام دهد و از آن جهت كه تعرفه گمركی در این كشور حذف گردیده است، میزان صادرات افزایش یافته است. گرجستان هم مانند كشور تركیه استانداردهای ویژه ای را برای واردات ورق سیاه در نظر گرفته است. بیشترین صادرات ایران به این كشور هم بیشتر از راه مرز زمینی صورت می گیرد.


Alt Tag: صادرات ورق سیاه حدود ۱۰ درصد كل صادرات ایران را شامل می شود.
قیمت ناودانی صادراتی علاوه بر قیمت دلار به چه عوامل دیگری وابسته است؟
همان گونه كه تا این قسمت مطرح كردیم نوسانات قیمت دلار همان گونه كه بر قیمت های داخلی مانند، قیمت ناودانی تاثیر می گذارد، می تواند تاثیر بسزایی در قیمت صادرات هم ایفا كند. اما توجه داشته باشید كه قیمت شمش فولادی، قیمت های ارزانی كه از سمت كارخانه های چینی مطرح می شود، مبادی ارسالی و حتی موجودی كارخانه ها هم می تواند از شاخص های مهم و اثرگذار در نوسانات قیمتی محصولات صادراتی به شمار آید. در دانشنامه آهن آلات می توانید این مباحث را به صورت كامل مطالعه كنید.
تغییرات صادرات ناودانی امسال نسبت به سال قبل چه روندی داشته است؟
صادرات ناودانی معمولاً به كشورهای همسایه كه تولید داخلی ندارند، مانند پاكستان، افغانستان و عراق صورت می پذیرد. اما واردات ناودانی افت قابل ملاحظه ای داشته و علت آن، این امراست كه با عنایت به خودكفایی كسب كرده در این مدت، تولیدات داخلی نیاز ما را به این محصول پاسخ می دهد. طبق نظر كارشناسان شركت آهن آنلاین (www.ahanonline.com) صادرات ناودانی امسال نسبت به سال قبل روند نزولی را طی كرده و از مهمترین علل آن می توانیم به نوسانات قیمت دلار و تحریم ها اشاره نماییم.
انتهای رپرتاژ آگهی


1398/07/26
18:02:47
5.0 / 5
4538
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است