در سال ۲۰۱۷؛

قیمت مواد غذایی به بالاترین رقم طی چهار سال اخیر رسید

قیمت مواد غذایی به بالاترین رقم طی چهار سال اخیر رسید المور: شاخص بهای مواد غذایی فائو درسال ۲۰۱۷ به میانگین ۱۷۴. ۶ واحد رسید كه از میانگین چهار سال اخیر بالاتر بوده و نسبت به سال ۲۰۱۶ هم ۸. ۲ درصد رشد نشان داده است.


به گزارش المور به نقل از دفتر نمایندگی سازمان خواربار و كشاورزی ملل متحد(فائو) در ایران، شاخص بهای مواد غذایی فائو در ماه دسامبر (۱۰ آذر تا ۱۰ دی) به دنبال افت شدید قیمت روغن نباتی و محصولات لبنی، كاهش یافته است.
این شاخص كه تغییرات ماهیانه قیمت های بین المللی سبد مواد غذایی را رصد می كند، با كاهش ۳. ۳ درصدی نسبت به ماه نوامبر (۱۰ آبان تا ۱۰ آذر) به رقم ۱۶۹. ۸ واحد در ماه دسامبر(۱۰ آذر تا ۱۰ دی) رسید.
افزایش صادرات و كاهش تقاضا برای پودر شیر خشك و شیر كامل و همینطور پنیر و كره سبب افت ۹. ۷ درصدی شاخص بهای لبنیات فائو در ماه دسامبر شد. اما علی رغم این افت قیمت، شاخص فرعی در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال قبل ۳۱. ۵ درصد رشد نشان داده است.
شاخص بهای روغن نباتی فائو هم به دنبال افزایش ذخایر روغن پالم در مالزی و اندونزی و كاهش قیمت این ماده، شاهد افت ۵. ۶ درصدی قیمت نسبت به ماه نوامبر بود. این امر به نوبه خود قیمت روغن سویا را هم كاهش داد. در سال ۲۰۱۷، این شاخص فرعی نسبت به سال قبل ۳ درصد افزایش پیدا كرد.
شاخص بهای شكر هم به دنبال عوامل فصلی و پیش بینی مازاد عرضه امسال میلادی، نسبت به ماه نوامبر ۴. ۱ درصد كاهش پیدا كرد. قیمت شكر در سال ۲۰۱۷ به صورت میانگین ۱۱. ۲ درصد نسبت به سال ۲۰۱۶ افت داشته كه ناشی از افزایش برداشت در برزیل، بعنوان بزرگترین تولید كننده شكر جهان، بود.
شاخص بهای غلات فائو برای سومین ماه متوالی ثابت مانده است. در این ماه (دسامبر) قیمت گندم كاهش یافته اما بهای ذرت و برنج روند رو به رشدی داشته است. شاخص بهای غلات در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال قبل ۳. ۲ درصد افزایش نشان می دهد، اما ۳۷ درصد از رقم بی سابقه سال ۲۰۱۱ پایین تر است.
شاخص بهای گوشت فائو هم به دنبال افزایش عرضه و افت قیمت گوشت گاو در بازارهای بین المللی كاهش اندكی را در ماه دسامبر تجربه نمود. برپایه این گزارش، در سال قبل میلادی، شاخص فرعی بهای گوشت به میزان ۹ درصد نسبت به سال ۲۰۱۶ افزایش یافته است.

1396/10/25
12:42:37
5.0 / 5
5088
تگهای خبر: قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است