جاذبه های گردشگری شهر رشت

جاذبه های گردشگری شهر رشت به گزارش المور رشت یكی از زیباترین شهرهای شمالی كشورمان است كه با لقب شهر باران های نقره ای شهرت دارد.به گزارش المور به نقل از ایسنا، بنا بر اعلام مستربلیط، این شهر سومین قسمت مثلث گردشگری ایران را كامل می كند و سالانه توریستهای داخلی و گردشگر های بسیاری با خرید بلیط هواپیما رشت به این شهر سفر می كنند. یكی از نكات جالب در مورد سفر به رشت این است در هر فصلی خصوصیت ها و شگفتانه های خاص خودش را دارد و امكان دارد در هر سفر به یك جاذبه بسیار متفاوت و خارق العاده روبرو شوید. هر فصلی در این شهر رنگ و بوی خاص خودش را دارد، برای مثال بهارهای سرسبزش كه پر از تازگی و نشاط و سرزندگی است و پاییزی كه حال و هوای خاصی دارد كافی است تا در كوچه پس كوچه های رشت قدم بزنید و صدای خش خش برگ ها را در زیر پاهایتان بشنوید. تماشای مناظری هزار رنگ كه گویی خدا با دستان خودش آنها را نقاشی كرده آن قدر لذت بخش است كه گمان نمی نماییم چنین چیزهایی را درجاهای دیگر به چشم دیده باشید.

باید بگوییم سفر به این خطه سرسبز كشورمان به خاطر زیبایی و طبعت بكرش سبب می شود كه تا مدت ها احساس شادابی و سرزندگی كنید و خدا را به خاطر این همه نعمت های زیبایش سپاس گذار باشید. رشت محبوبیت بسیاری در بین گردشگر ها داشته و دارد. بدون شك اگر تصاویر و فیلم هایی كه در تلویزیون از طبیعت زیبای رشت را دیده باشید، حتما بارها و بارها هوس سفر به رشت به سرتان زده است تا بروید و از تمامی جاهای دیدنی اش بازدید كنید. بنابراین ما تصمیم گرفته ایم كه در این مطلب از سایت مستر بلیط بهترین جاذبه های گردشگری رشت را به شما معرفی نماییم در ادامه با ما همراه باشید.پارك ملت رشت

پارك ملت رشت در بلواری به نام بلوار شهید انحصاری قرار دارد، درست بعد از باغ محتشم. این پارك درگذشته یك باغ بزرگ بود كه همه آنرا با نام سیاه باغ می شناختند. بعد از مدتی شهرداری تصمیم به بازسازی این باغ گرفت و در نهایت آنرا به بوستانی بزرگ جهت استفاده عموم مردم تبدیل كرد و نام آنرا پارك ملت گذاشت. كافی است تا كمی در این باغ قدم بزنید و درختان كهن سال و سر به فلك كشیده اش را مشاهده كنید تا متوجه قدمت طولانی و چندین و چندساله این قسمت از شهر رشت شوید. در این پارك سكوهای گوناگونی به همراه امكانات مخصوص مانند برگزاری چادر وجود دارد و مردم می توانند چندساعتی در روز را در این پارك سپری كرده و كمپ بزنند. در پارك ملت امكانات تفریحی بسیاری برای گردشگران وجود دارد كه بعضی از این امكانات شامل: زمین تنیس، زمین والیبال، زمین بسكتبال و فوتبال می باشد. جالب است بدانید كه یك ساعت آفتابی نالماتیك در این پارك قرار دارد كه جزء نخستین ساعت های آفتابی ایران به حساب می آید.

هنگامی كه وارد پارك ملت می شوید درست در سمت چپتان در بلوار انصاری یك خانه بسیار قدیمی با ظاهر خانه های روستایی وجود دارد كه از آن بعنوان خانه راهنمای گردشگران و اطلاع رسانی به آنها استفاده می شود. این خانه مكانی برای برگزاری جشن ها و مناسبت های مختلف هم می باشد. همینطور یك مجموعه آكواریومی هم در پارك ملت وجود دارد كه در آن بیشتر از ۶۸۰ گونه ماهی مختلف می زیستند و حدود ۲۸ گونه خرچنگ هم در آن وجود دارد كه همگی جزء گونه های كمیاب آبزیان هستند. در پارك ملت رشت جاذبه های تفریحی بسیاری وجود دارد كه پیشنهاد می نماییم اگربا بلیط اتوبوس رشت به این شهر خوش آب وهوا سفر كردید حتما از این پارك هم دیدن كنید.بازار رشت

قدم زدن دریكی از قدیمی ترین بازارهای سنتی رشت حس و حالی وصف نشدنی دارد، خصوصاً اینكه جو و فضای بازار بسیار صمیمی است. كافی است تا بوی سبزی های معطر و ماهی و میوه ها به مشامتان برسد و پس ازآن هر بار كه چنین بویی را حس كنید به یاد رشت و خاطراتتان در مسافرت بیافتید. در بازار رشت از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را پیدا خواهید كرد و نه تنها می توانید تازه ترین مواداولیه غذایی را تهیه كنید، بلكه می توانید برای عزیزانتان سوغاتی های خوبی بخرید.

این بازار حدود ۲۴ هكتار مساحت دارد و از قسمت های مختلفی تشكیل شده است. این بخش ها شامل میدان كوچك و میدان بزرگ، كاروانسراهای مختلف و چهارسوق ها می باشد. تعداد كاروانسراها زیاد نیست و حدود ۱۴ دهنه است كه از راه راسته های مختلف به یكدیگر منتهی می شوند. این كاروانسراها بسیار قدیمی هستند و در زمان حكومت قاجارها ساخته شده اند. در هر كاروانسرا طاق هایی وجود دارد كه معماری آنرا بسیار جذاب تر كرده و قدمتی بودن این بازار را به رخ می كشاند. در واقع همین كاروانسراها خودشان جزء یك جاذبه گردشگری مجزا به شمار می روند.

معمولاً اغلب بازارهای قدیمی كه در هر شهر وجود دارد به صورت سرپوشیده هستند اما بازار رشت برخلاف دیگر بازارهای سنتی در سایر شهرها، روباز است و هیچ خبری از گنبدهای قدیمی و سقف هایی با نورگیرهای جذاب نیست! اما تنها یك قسمت سربسته در بازار وجود دارد و آن هم بازار زرگرها است. در بازار رشت هیچ ردی از زندگی مدرن پیدا نمی كنید و همه چیز حال و هوای قدیمی و سنتی خویش را حفظ نموده است. در برخی از روزها این بازار به قدری شلوغ می شود كه می توان گفت حتی جای سوزن انداختن هم نیست و امكان دارد اگر چنین روزی را برای گشت وگذار انتخاب كنید با مشكل رفت وآمد و عبور و مرمر روبرو شوید؛ اما باید بگوییم كه نیمی از لذت بازدید از بازار رشت به همین شلوغی و ازدحام جمعیتش است اینجاست كه می توانید نبض شهر را احساس كنید و برای لحظاتی دغدغه هایتان را به دست فراموشی سپرده و در لحظه از زندگی لذت ببرید.باغ محتشم و عمارت كلاه فرنگی

باغ محتشم یكی دیگر از جاذبه های گردشگری رشت است كه با نام پارك شهر هم شهرت دارد. این پارك یكی از قدیمی ترین پارك های رشت می باشد كه در خیابان حافظ و در ضلع جنوبی رشت و كنار رودخانه گوهر رود واقع شده است. این پارك بزرگ یكی از مهم ترین و محبوب ترین مكان های تفریحی مردم رشت به حساب می آید كه در زمان حكومت قاجارها ساخته شد. بر مبنای تحقیقات انجام شده مشخص شد كه قدمت این پارك مربوط به زمانی است كه ناصرالدین شاه بر ایران حكومت داشت. راه اندازی این پارك توسط یكی از بزرگ ترین تجار طراز اول ایران صورت گرفت كه نام آن اكبر خان بیگلربیگی بود. ایشان در سال ۱۳۰۷ از دنیا رفتند. نهادهای كوچكی كه در همان سال های ابتدایی ساخت این پارك به دستور اكبر خان در دل زمین كاشته شدند، حالا تبدیل به درختانی كهن سال و تنومند شده اند و زیبایی پارك شهر رشت را چندین برابر كرده اند. چند سالی كه این باغ راه اندازی شد قسمتی از آنرا معبر كشیدن تا یك عمارت در آن بسازند و نام این عمارت را كلاه فرنگی گذاشتند. تمامی اقداماتی كه برای ساخت این امارت صورت گرفت همگی زیر نظر اكبر خان بود.مصالحی كه برای ساخت این بنا به كار رفته است، از جنس چوب و آجر هستند و روی سقفش هم كه به صورت خرپشته ای ساخته شده لایه ای از جنس سفال ریخته اند و كل آنرا پوشش داده اند. در بیشتر قسمت های این عمارت بالكن ساخته اند تا نمای داخلی زیباتر باشد. این عمارت درگذشته محل سكونت و افراد مهم سیاسی كشور بود اما در خلال سال های متوالی تا به امروز از آن استفاده های بسیاری شده است. برای مثال در این چند سال از عمارت كلاه فرنگی بعنوان رستوران و كارگاه های آموزشی هنرهای دستی و سنتی رشت و همینطور خانه شطرنج رشت بهره برده اند و الان بعنوان موزه صنایع دستی رشت از آن بهره می برند. هنگامی كه وارد عمارت كلاه فرنگی می شوید، نخستین چیزی كه توجه شمارا جلب می كند، تزئینات به كار رفته و سبك معماری این بنا می باشد. پنجره های بزرگ و گوناگونی كه در این خانه وجود دارد جلوه زیبایی به آن بخشیده است و شما می توانید مناظر زیبای پارك محتشم را از داخل تماشا نمایید. حتی می توانید به بالكن رفته و از آنجا به تماشای طبیعت بنشینید. نرده های زیبای بالكن این عمارت اساسا توجه شما را جلب می كنند، چون كه شكوه و زیبایی خاصی دارند.

انتهای رپرتاژ آگهی


1398/10/04
14:37:28
5.0 / 5
4617
تگهای خبر: بازار , رستوران , زندگی , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است