كار، كار انگلیسی هاست روایت خواندنی از تاریخ معاصر ایران

كار، كار انگلیسی هاست روایت خواندنی از تاریخ معاصر ایران المور: كار كار انگلیسی هاست ( The English Job ) نوشته ی جك استراو با ترجمه ی خوب و روان رضا اسكندری آذر، كتابی است كه توسط نشر خوب منتشر و وارد بازار شده است.


به گزارش المور به نقل از ایسنا، بنابر اعلام نشر خوب، این كتاب از این جهت كه روایت گر تاریخ ایران در نقاط حساس و بحرانی ست، كتاب مهمی به شمار می آید. به خصوص كه جك استراو، وزیر سابق بریتانیا، بعنوان یك غیرایرانی روایت گر این تاریخ است!
قصه ی اصلی كتاب كار، كار انگلیسی هاست چیست؟
جك استراو، وزیر سابق بریتانیا، به اتفاق همسر و دوستانش به قصد سفری تفریحی وارد ایران می شود و از همان ابتدا با تعقیب و گریزی ناخواسته درگیر می شود، تا حدی كه او و همراهانش را وادار می كند از ادامه ی سفر دست بكشند و هرچه سریعتر برگردند.
گروهی از جوانان ایرانی، در این سفر تفریحی او و همراهانش را تعقیب می كنند اما آنها با حمایت پلیس از روبه رو شدن با این گروه از جوانان، می گریزند.
جك استراو در صفحه ی 381 كتاب درباره ی این تعقیب و گریزها می نویسد: «استفاده از حفاظت پلیس در مقابل جنایتكاران و تروریست ها چیزی ست كه در تمام دنیا اتفاق می افتد اما استفاده از حفاظت پلیس در مقابل بخش دیگر از حكومت همان كشور، چیز دیگری ست. غیر از ایران هیچ كشور دیگری در تمام دنیا سراغ ندارم كه چنین باشد.»
John Whitaker "Jack" Straw (جك استراو) در معرض بدبینی ها و بدگمانی های مردم ایران به انگلستان قرار می گیرد. او این بدبینی ها را بی خود نمی داند و در طول روایتش به دخالت های بریتانیا و نقش مخربش در بزنگاه های حساس ایران اشاره می كند و از این جهت می توان گفت جك استراو سیر بی طرفانه ای را در روایت كتاب كار كار انگلیسی هاست در پیش گرفته است.


روشن گری درباره ی تاریخ ایران از نگاه جك استراو
وزیر سابق بریتانیا می گوید: هدف اصلی این كتاب ایجاد درك بهتر خوانندگان از ایران و نقش بریتانیا در آن است. اما دست یافتن به این درك خود نیازمند درك صحیح از سه جنبه ی ایران مدرن است.
نخستین جنبه: تنوع قومی در ایران است.
جنبه ی دوم: قدمت تمدن ایران است كه حس ملی گرایی عمیق مردمش از آن آب می خورد.
سومین و مهم ترین جنبه، نقش زیربنایی مذهب شیعه در این كشور است كه هم چنان در هویت و سیاست ایرانیها موثر است.
بنا بر این هم هست كه جك استراو در مرور تاریخ ایران، نمی تواند از لایه های مذهبی و فرهنگی ایران بسادگی عبور كند. در خلال متن از رسمی شدن دین زرتشت می گوید كه با حمله ی اعراب به ایران تا حدی از بین می رود اما عناصری از آن به اسلام راه پیدا می كند و آیین هایی مثل نوروز كه بخش مهمی از فرهنگ ایرانیان است، تا امروز هم باقی می مانند!
جنگ ایران و عراق و درك بی اعتمادی ایران نسبت به انگلیس
جك استراو روایت تاریخی اش را با این جمله شروع می كند: «داستان من با یكی از قدرت مندترین رهبران تاریخ ایران آغاز می شود: كوروش كبیر!...» او می نویسد: كشف منشور كوروش در 1879 حقایق بسیاری را برای ما آشكار كرده است. همچون این كه درست در زمانی كه در بریتانیا مردم با فقر و خشونت و وحشی گری دست و پنجه نرم می كردند، امپراطوری كوروش نخستین امپراطوری متمدن در جهان بوده است.
روایت كتاب به شكل خطی در تاریخ حركت می كند، جلو می آید تا به تاریخ معاصر می رسد.
وبسایت agreatread.co.uk نوشته است: «همان طور كه ما در بریتانیا هویت خودرا با جنگ جهانی دوم تعریف می نماییم -با وجود آن كه هشتاد سال از وقوع آن گذشته است- ایرانیان هم خودرا با جنگ ایران عراق بین سال های 1988-1980 تعریف می كنند، جنگی كه در آن ایران یك تنه مقابل عراق ایستادگی می كرد. در این جنگ كه با حمله ی عراق به ایران شروع شد، حدودا تمامی كشورهای مهم جهان مثل فرانسه، شوروی، بعدتر آمریكا و بریتانیا از عراق حمایت كردند و در منطقه هم عربستان سعودی بطور خاص در كنار دیگر كشورها از صدام حمایت می كردند.»
برجام و مذاكرات هسته ای به روایت جك استراو
قسمتی از كتاب كار كار انگلیسی هاست به روایت وقایع سال های اخیر و این سال ها اختصاص دارد. جك استراو از برجام، مذاكرات هسته ای و نقش بریتانیا در این مذاكرات می نویسد. همین طور روایت جك استراو به وقایع بعد از انتخاب حسن روحانی بعنوان رئیس جمهور، می رسد. او مساله ی برجام را مطرح می كند و از كوشش های روحانی برای تمركز بر سیاست خارجه و برداشتن تحریم ها حرف می زند.
جك استراو در فصل آخر كتاب كار كار انگلیسی هاست به آینده ی ایران می پردازد و می گوید كه وضعیت ایران بسیار پیچیده است و پیش بینی دقیقی نمی توان از آینده ی ایران داشت.


چرا باید كار كار انگلیسی ها را خواند؟
می توان گفت كتاب كار، كار انگلیسی هاست كه با ترجمه ی رضا اسكندری آذر توسط نشر خوب منتشرشده است، كتاب هیجان انگیزی است، به خصوص برای نسل جوان كه هیچ وقت وقایعِ از سر گذرانده در سال های اخیر را در یك روایت تاریخی مكتوب، نخوانده است.
در این كتاب مهم، تاریخ ِبعد از انقلاب به خصوص حوادث سال های اخیر، رئیس جمهوری احمدی نژاد، رئیس جمهوری حسن روحانی، مذاكرات هسته ای، برجام و... كاملاً بی طرفانه روایت می شود.
شاید این روزها، مناسب ترین وقت است كه سری بزنیم به كتاب كار، كار انگلیسی هاست كه به دوراز هر گونه قضاوت و تعصبی نوشته است. كتابی كه به ما كمك می نماید به فهم و درك خوبی از ایران گذشته و امروز، دست پیدا كنیم!
برای تهیه ی این كتاب می توانید به سایت نشر خوب بازگشت و كتاب را سفارش بدهید!
انتهای رپرتاژ آگهیمنبع:

1398/11/25
14:25:32
5.0 / 5
4125
تگهای خبر: آمریكا , بازار , سایت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است