نقش نیلینگ و انكربولت در ساخت سازه

نقش نیلینگ و انكربولت در ساخت سازه در اجرای نیلینگ شیوه به این گونه بوده که ابتدا دیواره ها را رگلاژ می کردند سپس شبکه مش های فولادی را به وسیله میخ های ۵۰ سانتی متری نصب کرده و روی آن را به ضخامت چیزی در حدود ۱۵ سانتی متر بتن پاشی می کردند.



به گزارش المور به نقل از ایسنا، بنابراعلام آهن فلز، انکر بولت یا اصول اجرای روش مهارگذاری مشابهت های بسیار زیادی با روش نیلینگ یا همان روش میخکوبی دارد.

نیلینگ

در ادامه بیشتر با روش نیلینگ آشنا می شویم، نیلینگ یا میخ کوبی همچون روش هایی است که به منظور تسلیح خاک و بعنوان یک سازه نگهبان برای پیشگیری از ریزش دیواره گودبرداری شده، استفاده می شود.

این روش، حفاری به صورت مرحله به مرحله صورت می گیرد بدین ترتیب که ابتدا خاک را تا عمق مناسبی که به مدت ۱ تا ۲ شبانه روز پایدار باقی ماند، حفاری می کنند؛

عمق این حفاری معمولا بین ۱ تا ۲ متر بسته به نوع و پایداری خاک متغیر است؛ سپس به وسیله ی دستگاههای ویژه حفاری، چاهک هایی به صورت افقی یا مایل در دیواره ها ایجاد می کنند که مقدار دقیق طول و عرض چاهک ها بر مبنای مشخصات فیزیکی و مکانیکی خاک طراحی و تعیین می شود اما معمولا قطر این چاهک ها حدود ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر و با طولی به حدود ۵ الی ۱۰ متر می باشد.

در مرحله بعدی به منظور ایجاد پیوستگی ارتباط بین خاک و میلگرد و پیشگیری از خوردگی میلگرد، دوغاب تزریق می کنند که این دوغاب ها اطراف میلگرد را احاطه می کند.

این فرآیند بر مبنای فشار جاذبه و گاهی فشار خارجی دستگاه می گیرد و به صورت کامل میخ را در چاهک می پوشاند. بعد از اتمام عملیات تزریق دوغاب، سطح دیواره جهت پیشگیری از فرسایش و همینطور حفظ یکپارچگی بیشتر در عملکرد میخ ها، توسط یک لایه بتن پاشیده شده، پوشانده می شود. بعد از قرار دادن میلگرد و تزریق دوغاب، یک پوشش موقتی را به منظور اتصال اجزای سازه ای میخکوبی یا نیلینگ، ایجاد می کنند.

نوارهای زهکشی ژئوکمپوزیت بر روی نمای سطح خاکبرداری در بخش های میانی در مجاورت مکان هایی که میخ گذاری شده، نصب می شوند. بعد از حفاری، میخ گذاری و اجرای پوسته های موقت تا ارتفاع کف مورد نظر، آغاز به اجرای پوسته نهایی و دائم می نماییم. ضخامت این پوشش کم بوده و غالباً به ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر محدود می شود.

انکر بولت

اگر بخواهیم در مورد انکر بولت توضیحی دهیم، انکر بولت در واقع نوعی بست است، از آن برای سازه به سنگ، اتصال اجسام، بتن و سایر مصالح استفاده می شود. انکر بولت ها با عنایت به شرکت تولیدکننده دارای طرح متفاوت و انواع مختلفی هستند و دارای یک سر رزوه شده می باشند که قابلیت نصب واشر و مهره را دارد.



انکر بولت ها می توانند برای کاربردهای متعدد مورد استفاده قرار بگیرند. گروه آهن فلز تولید کننده انکر بولت در ایران می باشد.

تفاوت انکر بولت و نیلینگ

تفاوت مهمی که بین آن دو وجود دارد در اعمال نیروی پس تنیدگی برای المان تسلیم می باشد. در روش مهار گذاری، گام های اجرایی مشابه روش میخکوبی می باشد که شامل خاکبرداری مقطعی، حفاری گمانه ها، نصب میلگرد تسلیح، تزریق دوغاب سیمان، بتن پاشی و نصب صفحه سر نیل و مهمی باشند.

همچنین بعد از گذشت مدت زمان مناسب برای به عمل آوردن سیمان شما می توانید با نصب پایه جک، جک کششی و نیرو سنج، نیروی پس تنیدگی را تا مقدار مورد نظر طراحی شده به میلگرد تسلیت و اطراف آن اعمال نمایید.

در روش انکر بولت اجرای پوشش دائمی هم در صورت ضرورت وجود دارد. پوشش های دائمی در این روش هم می توانند به صورت بتن پاششی، پیش ساخته، و سایر انواع تکنولوژی باشند.

سفارش آنلاین در آهن فلز

شرکت آهن فلز رسام ایرانی ها با بیشتر از بیست سال سابقه در زمینه فروش و عرضه آهن آلات همچون نیلینگ، انکر بولت و... می باشد. برای تهیه و سفارش انواع محصولات کاربردی در سازه ها با رفتن به سایت آهن فلز میتوانید از خدمات با کیفیت و درجه بهره مند شوید.

انتهای رپرتاژ آگهی



منبع:

1400/01/01
12:30:10
0.0 / 5
796
تگهای خبر: تكنولوژی , تولید , خدمات , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است