نوار مغزی چیست ؟

نوار مغزی چیست ؟ به گزارش المور الکتروانسفالوگرافی یا همان نوار مغزی، همانند نوار عصب و عضله که در آن فعالیت الکتریکی عضلات سنجیده می شود، آزمایشی است که در آن فعالیت الکتریکی مغز مشخص می شود. این کار با استفاده از الکترودهای فلزی کوچک دیسکی شکل که به پوست سر متصل می شوند، صورت می گیرد.


به گزارش المور به نقل از ایسنا، بنابر اعلام کلینیک طبیب، سلولهای مغزی از راه پالس های الکتریکی با یکدیگر در ارتباط هستند و تمام مدت فعالیت دارند حتی زمانی که خواب هستید. این فعالیت به صورت خطوط موجی نمایش داده و ثبت می شود.
نوار مغزی یکی از مهم ترین ابزارهای تشخیصی در صرع است. همینطور در تشخیص مشکلات مغزی دیگر هم نقش دارد.
کلینیک تست های تشخیصی مغز و اعصاب مرکز فوق تخصصی مغز و اعصاب طبیب جهت انجام تست های نوار عصب و عضله و نوار مغزی در خدمت مراجعین گرامی می باشد.


نوار مغزی همچون آزمایش های سرپایی است که احتیاج به هیچ نوع بستری شدن بیمار یا بیهوشی ندارد. این تست امکان دارد در بیمارستان یا کلینیک مغز و اعصاب و بعنوان بخشی از روند بررسی بیمار و یا به صورت مستقل در مطب پزشک یا مرکز نوار عصب و عضله در تهران صورت گیرد.


در چه مواردی نوار مغزی لازم است؟
نوار مغزی تغییرات فعالیت مغز را نشان میدهد و این می تواند در تشخیص اختلالات مغزی مفید باشد بخصوص تشنجها. علاوه بر این، نوار مغزی برای تشخیص یا درمان اختلالات زیر هم میتواند مفید باشد:
تومور مغزی
آسیب مغزی ناشی از جراحت سر
اختلال عملکرد مغزی به علل مختلف (انسفالوپاتی)
التهاب مغز
سکته مغزی
اختلالات خواب
همچنین از نوار مغزی برای تایید مرگ مغزی در کسی که در زندگی نباتی به سر می برد استفاده می شود. نوار مغزی پیوسته برای مساعدت با مشخص کردن مقدار مناسب بیهوشی برای کسی که در کمای مصنوعی (به دلیل پزشکی فرد را به کما میبرند) به سر می برد، به کار گرفته می شود.
نوار مغزی چه عوارض یا خطراتی دارد؟
گرفتن نوار مغزی کاری بی خطر و بدون درد است. گاهی اوقات امکان دارد در کسانی که صرع دارند، عمدا حمله صرع در حین آزمایش تحریک شود اما در این صورت، مراقبت پزشکی مناسب هم صورت می گیرد.
چگونه برای گرفتن نوار مغزی آماده شوم؟
در روز آزمایش از خوردن هر چیزی که حاوی کافئین است پرهیز کنید چون بر نتیجه تست تأثیر می گذارد.
داروهایتان را طبق معمول بخورید مگر اینکه دستور دیگری به شما داده شده باشد.
موهای خویش را در شب قبل آزمایش یا همان روز بشویید اما از نرم کننده، ماسک یا کرم مو، اسپری، ژل یا هر چیز دیگری پس از شستشوی مو استفاده نکنید. این محصولات که روی مو می مانند سبب می شوند چسبیدن الکترودها که داخل یک صفحه چسب دار تعبیه شده اند، سخت تر شود.
اگر قرار باشد در حین نوار مغزی گرفتن خواب باشید، امکان دارد دکتر از شما بخواهد شب قبل از آزمایش نخوابید یا کم بخوابید.


آزمایش نوار مغزی چگونه انجام میشود؟
در حین آزمایش نوار مغزی، هیچ دردی احساس نمی کنید. الکترودها هیچ حسی به شما منتقل نمی کنند بلکه فقط امواج مغزی شما را ثبت می کنند.
تکنسین سر شما را اندازه گیری کرده و با قلم مخصوص، روی سرتان علائمی می کشد که نشان میدهد الکترودها به کجا باید وصل شوند. این نقاط روی پوست سر امکان دارد با یک کرم ساینده تمیز شوند تا کیفیت ثبت امواج بهتر شود.
الکترودهای دیسکی روی پوست سر چسبانده می شوند. گاهی اوقات یک کلاه پلاستیکی حاوی الکترودهای متعدد، استفاده می شود. الکترودها با سیم به یک دستگاه متصل هستند. این دستگاه دامنه امواج مغزی را بیشتر می کند و آنها را روی کامپیوتر ثبت و ذخیره می کند.
پس از اینکه الکترودها در جای خود قرار گرفتند، نوار مغزی گرفته میشود که معمولاً یک ساعت طول می کشد. برای تست در بعضی شرایط لازم است در آزمایش بخوابید. در این موارد، آزمایش بیشتر طول میکشد.
در طول این آزمایش، یک ویدئو ضبط می شود. از حرکات بدن توسط دوربین ویدئو تصویر گرفته می شود در صورتیکه امواج مغزی هم درحال ضبط شدن است. ترکیب این دو داده، به پزشک کمک می نماید وضعیت شما را تشخص داده و درمان مناسب انتخاب نماید.
نوار مغزی سیار (Ambulatory EEG) هم امکان دارد صورت گیرد. این کار امکان ثبت طولانی مدت تر نوار مغزی در مطب یا بیمارستان را فراهم می آورد. این تست فعالیت مغزی را در چند روز ثبت می کند در نتیجه امکان ثبت فعالیت تشنجی مغز افزایش می یابد. با این وجود نوارمغزی سیار در مقایسه با روش معمول در تشخیص تفاوت بین تشنجهای صرعی و تشنجهای غیر صرعی کارآمد نیست.
پس از تمام شدن تست نوار مغزی، الکترودها یا کلاه برداشته می شوند. اگر هیچ آرام بخشی به شما داده نشده باشد، هیچ عارضه ای ندارید و به کارهای معمول خود می توانید ادامه دهید اما اگر آرام بخش مصرف کرده اید، باید صبر کنید تا تأثیر آن از بین برود. در طول این مدت نباید رانندگی کنید. به منزل که رسیدید استراحت کنید و تا آخر روز رانندگی یا کارهای حساس انجام ندهید.
انتهای رپرتاژ آگهیمنبع:

1400/07/22
12:48:42
0.0 / 5
203
تگهای خبر: تخصصی , زندگی , كیفیت , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است