علایم دیسک گردن را بشناسید

علایم دیسک گردن را بشناسید المور: دیسک گردن یکی از علل شایع درد گردن و بالاتنه شمرده می شود. درد می تواند به شکل درد تیرکشنده یا مبهم در ناحیه گردن یا بین دو کتف حس گردد و به بازو، دست و انگشتان منتقل شود.


به گزارش المور به نقل از ایسنا بنابر اعلام مرکز جامع توانبخشی امید، افراد مبتلا به دیسک گردن گرفتار مشکلاتی از قبیل بی حسی و سوزن سوزن شدن خواهند شد و برخی دیگر از بیماران از اسپاسم عضلانی شکایت دارند.
بیرون زدگی دیسک
باتوجه به ضعیف شدن قسمت خلفی دیسک، احتمال لطمه دیدگی هسته فیبروزی آن افزایش می یابد. در این شرایط حلقه محافظ خلفی گرفتار پارگی یا بیرون زدگی خواهد شد و ماده نرم و ژله مانند هسته دیسک به سمت بیرون متمایل می گردد و بدین سان موجب فشردگی و التهاب عصب خواهد شد. در بیشتر موارد بیرون زدگی دیسک در ناحیه کمر رخ می دهد که عموما با عنوان دیسک کمر شناخته می شود اما بیرون زدگی دیسک گردن نیز بسیار شایع است.
مراحل بیرون زدگی دیسک گردن


فتق یا بیرون زدگی دیسک گردن به چهار مرحله تقسیم می شود که به شرح زیر می باشد:
شروع اضمحلال ساختار دیسک: تغییرات شیمیایی در رابطه با بالا رفتن سن موجب ضعیف شدن دیسک بین مهره ها خواهد شد اما دیسک گرفتار بیرون زدگی نمی گردد. همانطور که اشاره شد این مسئله بخشی طبیعی از پروسه پیری است که موجب خشکی دیسک خواهد شد در نتیجه دیسک نمی تواند به جذب ضربه حاصل از حرکات بدن بپردازد. برآمدگی دیسک: با بروز برخی تغییرات در کانال نخاعی یا اعصاب نخاعی ممکنست شکل و محل قرار گیری دیسک تغییر نماید. تورم دیسک: در بعضی موارد هسته نرم و ژله مانند دیسک به دیواره حلقوی دیسک فشار وارد میکند اما از دیسک خارج نمی گردد. بیرون زدگی دیسک: در برخی موارد هسته دیسک بوسیله دیواره دیسک به سمت بیرون متمایل می گردد که با وارد شدن به درون فضای کانال نخاعی به دیسک بین مهره ها فشار وارد میکند. علائم شایع دیسک گردن
دیسک گردن یکی از علل شایع بروز درد گردن شمرده می شود که می تواند شانه، بازو و پشت سر را درگیر کند. به طور معمول درد با مشکلات نورولوژیکی از قبیل مورمور شدن، سوزن سوزن شدن و کاهش حس درد بازو و دست ها همراه می شود. انجام دادن برخی کارهای جسمانی از قبیل فعالیت ورزشی یا برداشتن اجسام سنگین موجب تشدید درد خواهد شد.
علائم بیرون زدگی دیسک گردن در هر مهره


ستون فقرات گردن از هفت مهره تولید شده است که روی یکدیگر قرار گرفته اند و بصورت C1 تا C7 تعریف می شوند. در فاصله بین دو مهره یک عدد دیسک قرار دارد. بعنوان مثال دیسک C5 و C6 بین مهره C5 و C6 قرار دارد. در صورتیکه این دو دیسک گرفتار بیرون زدگی شوند می توانند به ریشه عصب C6 فشار وارد کنند.
علائم بیرون زدگی دیسک C4 و C5
باتوجه به محل قرارگیری این دو دیسک در ناحیه گردن احتمال بیرون زدگی آنها در مقایسه با دیسک های بین مهره ای واقع در قسمت پایینی ستون فقرات گردنی، C5-C6 یا C6-C7، کمتر است. با این وجود دیسک C4-C5 در مقایسه با دیسک های قرار گرفته در C2-C5 مانند C1-C2 و C2-C3 بیشتر گرفتار لطمه دیدگی می شوند. بطور کلی بروز دیسک گردن موجب سردرد، درد گردن، شانه و بازوها خواهد شد.
علائم بیرون زدگی دیسک C5-C6
شایع ترین علامت بیرون زدگی دیسک C5-C6 احساس درد در قسمت پایین گردن است که بصورت درد مداوم یا دوره ای در پشت گردن احساس می شود. درد حاصل از این اختلال موجب می شود انجام دادن برخی حرکات دشوار یا غیرقابل تحمل باشد و بیمار در هنگام تکان دادن مفاصل گردن خود صدای تق تق کردن را خواهد شنید. بروز دیسک گردن در این قسمت از ستون فقرات گردنی موجب سر درد خواهد شد.
علایم بیرون زدگی دیسک C6-C7
درد، سوزن سوزن شدن و یا بی حسی می تواند دست و انگشت میانی را درگیر کند. ممکنست بیمار گرفتار ضعف در عضلات پشت بازو، عضله باز کننده انگشت و سایر عضلات شود. این دیسک در مقایسه با سایر دیسک های گردن بیشتر گرفتار بیرون زدگی خواهد شد.
علائم بیرون زدگی دیسک C7-T1
بیرون زدگی دیسک C7-T1 موجب ضعیف شدن عضلات دست خواهد شد. ریشه های عصب C8 بین مهره های C7 و T1 امتداد پیدا می کند. ریشه های این عصب بالاتر از دیسک C8 قرار دارند و در صورت بروز این اختلال به طور معمول بیرون زدگی دیسک C7-T1 موجب بروز درد شدید خواهد شد.
علایم خطرناک بیرون زدگی دیسک گردن
علایم بیرون زدگی دیسک گردن می تواند بسیار گسترده باشد و گاهی اوقات پارگی دیسک هیچ نوع علائمی را ایجاد نخواهد کرد اما در بعضی موارد موجب بروز درد انتشار دهنده و ناتوان کننده خواهد شد. خوشبختانه در بیشتر موارد بیرون زدگی دیسک گردن نیازی به انجام جراحی ستون فقرات ندارد. در صورتیکه گرفتار هر یک از علایم شدید بیرون زدگی دیسک شده اید که در ادامه به آنها پرداخته می شود باید فوراً به پزشک مراجعه نمایید:
بروز علائمی از قبیل از دست دادن تعادل و مهارت های حرکتی ظریف یا ضعیف شدن عضلات به مفهوم فشردگی اعصاب نخاعی است. در بیشتر موارد شدید بیرون زدگی دیسک می تواند موجب فشردگی طناب نخاعی شود که تحت عنوان میلوپاتی شناخته می شود. در صورتیکه درد موجب اختلال در انجام کارهای روزمره شما شده و کیفیت خوابتان را پایین آورده یا سبب شده نتوانید به محل کارتان بروید. انتهای رپرتاژ آگهیمنبع:

1400/10/27
23:31:06
0.0 / 5
267
تگهای خبر: تولید , كیفیت , مد , ورزش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است