از شهر چه خبر؟

اختتام عملیات روسازی پل شهید سلیمی جهرمی

اختتام عملیات روسازی پل شهید سلیمی جهرمی المور: اتمام عملیات روسازی پل شهید سلیمی جهرمی، ساخت پهلوگاه اضطراری در بزرگراه شهید یاسینی و ساماندهی دستفروشان سیار همچون با اهمیت ترین اخبار شهر تهران است.


به گزارش المور به نقل از ایرنا، سرپرست سازمان مهندسی و عمران شهر تهران اعلام نمود: در ادامه عملیات راه اندازی پل تقاطع خیابان شهید سلیمی جهرمی با کانال سیل برگردان غرب، اجرای روکش آسفالت این پل سواره به انتها رسید.
مسعود حق لطفی در این زمینه اضافه کرد: متعاقب نصب تیرهای فلزی، قالب بندی، آرماتوری و بتن ریزی عرشه پل تقاطع خیابان شهید سلیمی جهرمی با کانال سیل برگردان غرب که طی هفته های گذشته انجام شد، اقداماتی از قبیل تثبت بستر، جدولکاری مسیر و ایزولاسیون عرشه نیز طی روزهای اخیر به ثمر نشست تا در نهایت شرایط لازم برای زیرسازی مسیر با بتن غلتکی و در نهایت اجرای روکش آسفالت مهیا شود.
وی تصریح کرد: تعداد اندکی از اقدامات باقیمانده این طرح شامل تامین روشنایی، نصب علائم ترافیکی و خط کشی مسیر ظرف هفته جاری به سرانجام می رسد.
ارائه ۵ هزار و ۳۰۰ متر مربع زمین برای راه اندازی مدرسه
شهردار منطقه ۲۲ با اشاره به کمبود سرانه آموزشی در این محدوده تازه تاسیس پایتخت اظهار داشت: زمینی با مساحت پنج هزار و ۳۰۰ متر مربع برای ایجاد سرانه آموزشی در اختیار آموزش و پرورش قرار داده خواهد شد.
وحیدرضا محمدی در حاشیه هم اندیشی مشکلات و چالش های منطقه ۲۲ با حضور زهره الهیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، مدیران نهادهای خدمات رسان و مدیران شهری به خبرنگار حوزه شهری خبرگزاری ایرنا اظهار نمود: در دیدار اخیر که با ساکنان شهرک صدرا در مسجد امام محمدباقر(ع) انجام شد موضوع دریافت نکردن اختتام کار این تعاونی عنوان شد که به علت ارائه نشدن زمین برای سرانه آموزشی محقق نشده بود، که این مساله پس از ۱۵ سال برطرف شده است.
وی اضافه کرد: تعاونی شهرک صدرا با واگذاری پنج هزار و ۳۰۰ متر زمین به شهرداری برای ایجاد سرانه آموزشی اقدام نمود که شهرداری منطقه نیز طی نامه ای این زمین را در اختیار آموزش و پرورش قرار داده است.
محمدی افزود: یکی از اشکالات مهم منطقه ۲۲ کمبود سرانه آموزشی است، علت این امر سرعت بالای ساخت و ساز و از طرف دیگر توجه نکردن تعدادی از انبوه سازان به تعهدات شان است که شهرداری منطقه با همکاری آموزش و پرورش به دنبال حل این مشکل است.
وی عنوان کرد: هم اکنون ۲۶۰ هزار نفر ساکن هستند و تا چند سال آینده این جمعیت افزایش پیدا خواهدنمود که نیاز به سرعت در راه اندازی مدارس جدید وجود دارد.
شهردار منطقه ۲۲ تصریح کرد: بتازگی در نظر گرفته ایم که برای ساخت ۲۰۰ واحد مسکونی سرانه آموزشی دیده شود که این مساله را به انبوه سازان اعلام نموده ایم.
وی تصریح کرد: تعدادی از انبوه سازان نیز دست به کار شده اند و مدارسی نیز در شهرک های مسکونی خود راه اندازی کرده اند، اما چون مدارس غیر انتفاعی است آموزش و پرورش خواهان واگذاری مدرسه به شکل کامل دولتی است که نیازمند حل این مساله بین مدیران است.
تکمیل تقاطع های غیرهمسطح شهر تهران مستلزم وحدت رویه حداکثری است
معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران، تکمیل گردش های ترافیکی تقاطع های غیرهمسطح شهر تهران را نیازمند هماهنگی و وحدت رویه حداکثری دستگاه های مختلف مدیریت شهری پایتخت دانست.
عباس شعبانی که در هفتمین جلسه هم اندیشی شهرداران مناطق ۲۲ گانه با محوریت موضوعات فنی و عمرانی سخن می گفت، رویکرد فعلی این معاونت را شامل پیگیری ۳ اولویت تکمیل پروژه ها، توسعه و نیز هدایت، نظارت و کنترل پروژه ها خواند.
وی با بیان آنکه در بحث تکمیل پروژه ها، می توان با ایجاد گردش های ناقص ۹۸ تقاطع غیر همسطح به صرفه جویی قابل توجهی در مصرف سوخت و کاهش زمان جابجایی شهروندان دست یافت، تصریح کرد: شرط اولیه نیل به این هدف مهم هماهنگی و وحدت رویه حداکثری میان مجموعه های مختلف شهرداری تهران همچون مناطق است.
شعبانی با نام بردن از طرح های راه اندازی ۱۷۰ کیلومتر شبکه جمع آوری و هدایت آبهای سطحی، بزرگراه شهید شوشتری و ادامه بزرگراه یادگار امام(ره) بعنوان اولویت های توسعه ای، تصریح کرد: معاونت فنی و عمرانی درحال انجام اقداماتی زیر ساختی برای انجام این طرح ها است.
معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران، در ادامه با تاکید بر این که امروزه موضوع کنترل کیفیت خصوصاً در پروژه های عمرانی با هر سطح و ابعادی بر کسی پوشیده نیست، از موضوع هدایت، نظارت و کنترل بعنوان حلقه گم شده ساخت و سازهای عمرانی یاد کرد.
وی با یادآوری این که هشت ماه از دوره ششم مدیریت شهری پایتخت سپری شده است، اظهار داشت: باید با تدابیر معاونت هماهنگی و امور مناطق به یک وحدت رویه مناسب میان مجموعه فنی و عمرانی و مناطق دست یابیم تا بدین سان امور مربوط به پیشبرد پروژه ها را تا حد امکان تسهیل نماییم.
شعبانی در ادامه سخنانش با اشاره به این که مدیریت و مسئولیت امور شهری در سطح منطقه بر عهده شهردار آن منطقه است، اظهار داشت: باید در نظر داشته باشیم این مساله نافی وظیفه هدایتی و کنترلی معاونت فنی و عمرانی نیست و مناطق باید در زمینه تشخیص و شناخت، با همراهی این معاونت گام بر دارند.
معاون فنی و عمرانی در آخر با اشاره به اینکه نزدیک به یک هزار و ۷۰۰ پرونده باز در ارتباط با پروژه هایی که کار اجرای آنها به پایان رسیده است، در سازمان های این معاونت وجود دارد، اظهار داشت: این مساله باید تدابیر و همراهی معاونت هماهنگی و امور مناطق و شهرداری های مناطق ۲۲ گانه به سرعت تعیین تکلیف شود.
احداث پهلوگاه اضطراری در بزرگراه شهید یاسینی
شهردار منطقه ۱۳ از راه اندازی پهلوگاه اضطراری در بزرگراه شهید یاسینی با هدف ارتقای ایمنی در راه جنوب به شمال این بزرگراه به همت معاونت حمل و نقل ترافیک آگاهی داد.
محمدهادی علی احمدی، با اشاره به رویکرد ارتقای ایمنی شبکه بزرگراهی و کاهش خسارات ناشی از تصادفات احتمالی در محدوده اظهار داشت: عملیات عمرانی راه اندازی پهلوگاه برای توقف اضطراری خودرو ها در محور جنوب به شمال بزرگراه شهید یاسینی زیر پل دوازده فروردین شروع شده است.
وی اضافه کرد: این پهلوگاه اضطراری بمنظور افزایش سطح ایمنی خودرو های عبوری و توقف خودروهایی که گرفتار نقص فنی شده و یا نیاز به امداد رسانی دارند، راه اندازی می شود.
شهردار منطقه ۱۳ با اشاره به اینکه این طرح به همت معاونت حمل و نقل ترافیک شهرداری منطقه ۱۳ و همکاری و هماهنگی اداره کل مهندسی و ایمنی ترافیک معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در دستور کار قرار گرفته است، ابراز امیدواری کرد: با اجرای این طرح، کاهش تصادفات در محدوده مذکور و عدم پس زدگی بار ترافیکی ناشی از توقف در راه بزرگراه یاسینی را شاهد باشیم.
مناسب سازی معابر غرب پایتخت با اختصاص ۸۰ میلیاردریال اعتبار
اولین جلسه کمیته مناسب سازی معابر منطقه ۹ در سال جدید با حضور شهردار، معاونین، مدیران منطقه و نمایندگان شورای اسلامی شهر تهران، اداره کل هماهنگی فنی و عمرانی سازمان ها و مناطق انجام شد.
در ابتدای جلسه معاون فنی و عمران منطقه ۹ با اشاره به اینکه مبحث مناسب سازی از سال ۱۳۸۰ با مصوبه هیات دولت ابلاغ گردید و شورای شهر در ا حکام ماموریتی به مناطق و زیر مجموعه ها ابلاغ کرده است، اظهار داشت: این طرح از سال ۱۳۹۴ بصورت جدی پیگیری می شود و کد پروژه آن در زمینه ترافیک (مناسب سازی معلولین) لحاظ شده است.
در ادامه فرزاد فرهادیان گزارشی از اقدامات انجام شده در سالهای گذشته و برنامه اجرائی سال جاری بمنظور مناسب سازی در ۶ خیابان، سه بوستان و دو ساختمان را ارائه کرد.
در ادامه شهردار منطقه ۹ با تاکید بر اهمیت مبحث مناسب سازی، تسهیل تردد و عبور و مرورکلیه شهروندان در معابر شهری را از وظایف اصلی شهرداری عنوان و دستور اختصاص ۸۰ میلیاردریال اعتبار در این خصوص را صادر کرد.
سید محمد رحیم مرتضوی متذکر شد: معابر باید به صورتی مناسب سازی شوند که همه اقشار جامعه شامل معلول، کودک، پیر و جوان بدون هیچ نوع مشکل و محدودیتی بتوانند در این معابر تردد داشته باشند.
در اختتام این جلسه نیز شهردار منطقه ۹ ضمن تقدیر از اقدامات سنوات گذشته خواهان توجه بیش از پیش به مقوله مناسب سازی معابر شد.
مسیر های دسترسی بزرگراه آیت اله هاشمی رفسنجانی به بلوار شهید فرحزادی افتتاح می شود
شهردار منطقه دو اظهار داشت: رمپ ولوپ دسترسی بزرگراه آیت اله هاشمی رفسنجانی به بلوار شهید فرحزادی به مناسبت سالروز آزادسازی خرمشهربه بهره برداری می رسد.
مهدی صالحی با اعلام این خبر اظهار داشت: هم اکنون قسمتی از حجم ترافیک میدان کتاب بواسطه تردد خودروهایی است که به علت فقدان مسیر راستگرد از غرب بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی به جنوب بلوار فرحزادی، مجبور هستند تا دو و نیم کیلومتر مسیر اضافه را از بلوار فرحزادی شمال طی کرده و وارد بلوار فرحزادی جنوب شوند.
وی فقدان مسیر راستگرد از غرب بزرگراه آیت اله هاشمی رفسنجانی به جنوب بلوار شهید فرحزادی، زمینه ساز گردش اضافی و افزایش بار ترافیکی در شمال بلوار فرحزادی و میدان کتاب بود اضافه کرد: با توجه وجود مجموعه های تجاری و مسکونی در این محدوده، ترافیک سنگینی در محدوده میدان کتاب، ورودی به خیابان سرو غربی را سبب می شود و نارضایتی شهروندان را بوجود می آورد.
شهردار منطقه دو درتشریح این طرح عمرانی اظهار داشت: راه اندازی مسیر دسترسی غرب به جنوب تقاطع غیرهمسطح بلوار فرحزادی با بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی، بعد از طرح های مطالعاتی انجام شده با همکاری سازمان مهندسی عمران شهرداری تهران و منطقه دو اجرا شده است.
وی اضافه کرد: در طرح جدید از مسیر غرب به شرق بزرگراه هاشمی رفسنجانی نرسیده به پل بلوارشهید فرحزادی، رمپ جدیدی به طول ۳۸۵ متر باعرض هفت متر بوجود آمد، تا تردد به سمت جنوب بلوار آسان و مشکل شهروندان بعد از سال ها رفع گردد.
هیچ گونه تعللی در پیشرفت پروژه های مدیریت شهری پذیرفتنی نیست
شهردار منطقه ۱۸ در بازدید از پروژه های درحال ساخت منطقه اشاره کرد: هیچگونه تعلل و انحراف از مسیر در پیشرفت پروژه های مدیریت شهری منطقه پذیرفتنی نیست، نظارت و سرکشی روزانه از وضعیت پروژه ها و عمکلرد پیمانکاران در دستور کار معاونین و مدیران شهری قرار دارد.
محمد جواد خسروی در این زمینه اظهار داشت: با تصمیم گیری صحیح و تخصیص بودجه در زمان مناسب باید روند پیشرفت پروژه های درحال اجرا را سرعت ببخشیم تا ضمن اثبات کارآمدی، حس آرامش خاطر برای شهروندان بوجود بیاید.
وی در این بازدیدها راهکارهایی درباب تخصیص بودجه به پروژه ها و تعجیل در روند پیشروی ارائه و اشاره کرد: هیچگونه تعلل و انحراف از مسیر در پیشرفت پروژه های مدیریت شهری منطقه پذیرفتنی نیست، نظارت و سرکشی روزانه از وضعیت پروژه ها و عمکلرد پیمانکاران در دستور کار معاونین و مدیران شهری قرار داد. مردم باید حس کنند که مدیریت شهری حامی و امین مالیات و عوارض آنهاست و این پول ها را در راه صحیح و بهترین شکل ممکن هزینه می کند. همه ما مدیران شهری در مقابل هر ریال هزینه کرد از بیت المال مسئولیت داریم و باید در امتداد نیل به شعار "تهران، کلانشهر الگوی جهان اسلام " حرکت نماییم.
شهردار منطقه ۱۸ در بازدید میدانی ازتعاونی مسکن امام رضا(ع) و سایر املاک و زمینهای داخل محدوده متعلق به شهرداری منطقه هجده ضمن تاکید بر لزوم انطباق اولویت های مدیریت شهری منطقه بر سیاست های طرح جهادی مسکن که توسط دکتر زاکانی شهردار تهران ابلاغ گردیده است اظهار داشت: ضمن بازدید از زمین ها و مراکز قابل سکونت بافت و حریم منطقه هجده درحال برنامه ریزی برای تدوین سند چشم انداز توسعه طرح جهادی مسکن هستیم تا منطبق بر رویه ابلاغی شهردار محترم تهران و شورای اسلامی شهر بتوانیم سرانه ساخت مسکن را در این منطقه به میزان مطلوبی افزایش دهیم.
شایان ذکر است در این بازدیدها که با همراهی معاونین و مدیران شهرداری منطقه صورت گرفت، پروژه پارکینگ عمومی منطقه هجده، وضعیت تعریض خیابان شهیدان بهرامی، وضعیت پروژه پلازا (میدان گاه دریافت)، بوستان دوچرخه، حوزه علمیه المهدی (عج)، مجموعه ورزشی شهید دستجردی، مجموعه تجاری اداری معلم، مجموعه ورزشی خانه کشتی و خط ۳ مترو مورد بررسی قرار گرفت.
ساماندهی دستفروشان سیار بی کانون در منطقه ۴ پایتخت
معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری منطقه چهار از ساماندهی دستفروشان سیار بی کانون در سطح منطقه آگاهی داد و اظهار داشت: با این طرح از مشاغل خرد و سیار حمایت می شود.
رضا معلم در این زمینه اظهار داشت: بمنظور جلوگیری از پراکندگی دستفروشان در سطح منطقه و نازیبا شدن سیمای شهری، افزایش رضایت و رفاه شهروندان و بمنظور پشتیبانی از اینطور مشاغل باعنایت به مصوبه شورای شهر و بعد از گرفتن استعلام از شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران، این منطقه مبادرت به برگزاری روزبازار کرد.
وی اضافه کرد: در روز بازارهای مذکور در دو آدرس خیابان توحید - میدان قرآن در ایام چهارشنبه هر هفته و پنجشنبه بازار به آدرس خیابان استخر - انتهای خیابان بم از اسفندماه سال قبل تا حالا در حال فعالیت است.
معلم افزود: این طرح با هدف ساماندهی دستفروشان سیار بی کانون و پشتیبانی از مشاغل خرد و سیار تا اختتام تیرماه سال جاری استمرار دارد.
معاون شهردار منطقه چهار تصریح کرد: متقاضیان می توانند با مراجعه به سامانه سامان بازار شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران نسبت به ثبت نام و گرفتن مجوز فعالیت در بازارهای مربوطه اقدام نمایند.
تکمیل قسمتی از پروژه جمع آوری و هدایت آبهای سطحی سرشاخه اکباتان
مدیرعامل شرکت خاکریزآب، از اتمام عملیات لوله گذاری در پروژه جمع آوری و هدایت آبهای سطحی سرشاخه اکباتان و شروع عملیات اجرائی قطعه ۳ بخش تونلی این پروژه آگاهی داد.
سید عبدالمهدی حسینی ضمن اعلام این خبر اضافه کرد: یکی از اقدامات درحال اجرای شرکت خاکریز آب، پروژه جمع آوری و هدایت آبهای سطحی سرشاخه اکباتان است که شامل دو بخش تونلی و لوله گذاری جمعا به طول یک هزار و ۷۰۰ متر است.
وی با یادآوری این که بخش لوله گذاری پروژه بصورت ترانشه باز اجرا می شود، از وجود ۱۸ نقطه معارض تاسیساتی شامل شبکه کابل های برق فشار قوی و مخابرات، لوله های گاز پر فشار و شبکه توزیع آب شهری بعنوان یکی از با اهمیت ترین موانع اجرائی پروژه جمع آوری و هدایت آبهای سطحی سرشاخه اکباتان نام برد و خاطرنشان ساخت بهمن ماه سال قبل کوشش برای جابجایی و معارضات تاسیساتی بعد از ماه ها پیگیری و تعامل با شرکت های خدماتی به ثمر نشست و عملیات اجرائی این مقطع ۵۰۰ متری ضمن رفع کلیه نقاط انفصال به وجود آمده در راه لوله گذاری به سرانجام رسید.
مدیرعامل شرکت خاکریزآب با بیان شروع عملیات اجرائی قطعه سوم بخش تونلی پروژه به طول حدود ۴۰۰ متر، از به نتیجه رسیدن مجموعه اقدامات حفاری و حفاظت سازه شفت ورودی، منهول ها و میله های دسترسی به گالری تونل اصلی ظرف مدت زمان دو ماه (تا نیمه اول فروردین امسال) آگاهی داد.
به گفته حسینی، حفاری گالری پیشرو نیز در تمام طول قطعه سوم بخش تونلی به سرانجام رسیده و متعاقبا افزایش سطح مقطع حفاری به مقطع نهایی تونل وارد فاز اجرائی شده است؛ مرحله ای که طی آن انجام دقیق حفاظت موقت تونل به دلیل خاک نیمه پایدار مسیر بسیار حایز اهمیت است.
گفتنی است پیشرفت عملیات افزایش مقطع و حفاظت تونل فوق به مرز ۵۰ درصد رسیده و پیش بینی می شود این مرحله از عملیات اجرائی در صورت تامین منابع مالی تا نیمه خرداد ماه سال جاری نهایی شود. لاینینگ یا بتن ریزی نهایی سقف و دیواره های تونل مرحله بعدی عملیات اجرائیست.
بزرگراه کردستان ایمن سازی شد
با اتمام عملیات خط کشی محوری بزرگراه کردستان در راه شمال به جنوب و جنوب به شمال در محدوده منطقه سه، تمامی این بزرگراه ایمن سازی شد.
به گفته مریم نخعی پور معاون حمل و نقل و ترافیک در این زمینه اظهار داشت: بمنظور افزایش ایمنی و کاهش تصادفات بزرگراه مذکور و در جهت نگهداشت بهینه معابر بزرگراهی با همکاری سازمان حمل و نقل و ترافیک در این محورها بیش از ۳۶ هزار متر خط کشی طولی انجام پذیرفت.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری منطقه سه با اشاره به اینکه توجه به خطوط راهنمایی و رانندگی موجب کاهش حجم ترافیک، رعایت حقوق رانندگان و عابران پیاده و نیز رانندگی اصولی می شود اشاره کرد: خط کشی طولی خیابان ها و بزرگراه ها، خط کشی گذرگاه های عابر پیاده و نیز خط کشی سرعتکاه ها به موازات هم پیش می رود برای اینکه هر کدام به نوبه خود از اهمیت خاصی برخوردار می باشند.
نخعی پور تاکید کرد: خط کشی های معابر و بزرگراه ها اهمیت به سزایی در تعیین سهم عبور و انضباط بخشی ترافیک دارند و در حقیقت زبان گویای شهرها بشمار می آید.
همزمان با سوم خرداد ماه سالروز آزاد سازی خرمشهر انجام می شود؛
برگزاری ویژه برنامه های فرهنگی مقاومت، ایثار و پایداری در منطقه ۱۵
معاون اجتماعی و فرهنگی منطقه ۱۵ از برگزاری ویژه برنامه های فرهنگی مقاومت، ایثار و پایداری در منطقه ۱۵ با شعار واحد «ما مقاوم هستیم » همزمان با فرا رسیدن سوم و چهارم خرداد ماه روز آزادسازی خرمشهر و دزفول در محلات منطقه آگاهی داد.
محمدحسن رجبی ضمن تبریک بمناسبت فرارسیدن روز سوم خرداد و فتح خرمشهر اظهار داشت: آزادی خرمشهر آزادی یک شهر نبود، تجلی درخشان ایثار و فداکاری یک ملت قهرمان بود، خرمشهر نماد مقاومت و ترجمان ایمان و همت و آگاهی فرزندان رشید ایران است.
رجبی به تشریح این ویژه برنامه ها پرداخت و اضافه کرد: برگزاری ویژه برنامه روایت مقاومت با همکاری پایگاههای بسیج شامل اجرای جشن و سخنرانی، قرائت قرآن، مجری، نورافشانی، دعوت از رزمندگان و خانواده معظم شهدا عملیات بیت المقدس و اهدای لوح تقدیر و هدایا، حرکت خودروها با عنوان «کاروان روایت خرمشهر»، گل اندود شدن خودرو ها، اجرای نمایش میدانی در محل با موضوع دفاع مقدس، استفاده از پرفورمنس یا هنرمندان با لباس خاکی بسیج، پرچم گردانی در محل، برگزاری مسابقات فرهنگی، هنری نظیر کتابخوانی، عکاسی و خاطره گویی همراه با اهدا جوایز به منتخبین، پخش فیلم سینمایی مرتبط و برگزیده در بوستان های منتخب، برگزاری ویژه برنامه در رسای نامداران و تولید محتوا جهت نشر در فضای مجازی همچون این برنامه هاست.
وی افزود: برگزاری شب شعر و خاطره با موضوع دفاع مقدس «فتح خرمشهر و روز دزفول»، تجلیل و بررسی ادبیات پایداری و دفاع مقدس، برگزاری همایش هایی نظیر سخنرانی، دعوت از فرماند هان، تجلیل از پیشکسوتان، ایثارگران، آزادگان، رونمایی و معرفی کتاب مرتبط، برگزاری نشست های مردمی درباب تبیین ابعاد شکل گیری حماسه های سوم و چهارم خرداد با مشارکت مساجد و پایگاه های بسیج، بر پایی نمایشگاه عکس، پوستر و ماکت دفاع مقدس با عنوان « قاب های ابدی»، اجرای نمایش، سرود خیابانی و برگزاری پرده خوانی حماسی و انقلابی و روایت گری را از سایر برنامه های این ایام است.


منبع:

1401/02/31
21:34:11
0.0 / 5
269
تگهای خبر: بازار , تولید , ثبت نام , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است