سنگفرش خیابان 17 شهریور چه شد؟

سنگفرش خیابان 17 شهریور چه شد؟ المور: خیابان 17 شهریور، خیابانی قدیمی و تاریخی در منطقه 12 تهران است که قسمتی از آن در سالهای قبل به پیاده راه تبدیل شد؛ همان سالها سنگفرش شدن این خیابان موافقان و مخالفانی داشت، اما حالا این سنگفرش جمع آوری شده؛ سنگفرشی که بگفته عضو شورا از کیفیت بالا و ارزشمندی برخوردار بود.


به گزارش المور به نقل از خبرگزاری ایرنا، سال ۱۳۹۲ بود که از میدان امام حسین (ع) تا میدان شهدا به پیاده راه تبدیل شد و چند سال بعد در فاصله سالهای ۹۴ تا ۹۵ به سبب آنچه اعتراضات کسبه و ساکنان عنوان شد؛ بخش جنوبی پیاده راه در ۲ مرحله ابتدا از میدان شهدا تا خیابان شهبازی و بعد از آن از شهبازی تا خیابان صفا برای عبور ومرور خودرو بازگشایی شد و امسال هم از طرف شهرداری منطقه ۱۲ تهران اعلام گردید تا قسمتی از سنگفرشی که در این خیابان باقی مانده کنده و بجای آن آسفالت شود.
موضوعی که سبب شد سیدجعفر تشکری هاشمی رییس کمیسیون حمل و نقل و عمران شورای اسلامی شهر تهران تکه ای سنگفرش استفاده شده در این خیابان را در صحن شورای شهر آورده و به اعضای شورا نشان دهد و درباره کیفیت و قیمت بالای آن توضیحاتی ارائه کند.
وی در نطق قبل از دستور خود در هفتاد و هفتمین جلسه شورای اسلامی شهر درباره خیابان ۱۷ شهریور اظهارداشت: در دوره مدیریت جهادی شهری، علاوه بر حدود ۸.۵ کیلومتر مسیر پیاده راهی که راه اندازی شد، خیابان ۱۷ شهریور در راه میدان امام حسین تا میدان شهدا به عنوان یک پیاده راه آیینی و مفرح برای مردم به وجود آمد.
وی اصرار کرد که همه این اتفاقات بر طبق اسناد بالادستی صورت گرفت و به استناد طرح جامع تهران، گسترش پیاده راه، دوچرخه و عرصه های عمومی مورد توجه قرار گرفته است.
تشکری هاشمی با اشاره به عملیات تخریب خیابان ۱۷ شهریور اظهار داشت: متاسفانه شاهد بودیم بدون کسب مجوز از شورای اسلامی شهر تهران و کمیسیون ماده ۵ که مسئولیت تغییر کاربری را داشته، در یک اقدام عجیب و سوال برانگیز از طرف شهرداری منطقه ۱۲ با جداسازی کفپوش های سنگی مبادرت به تخریب این خیابان شده و مسیر برای خودرو ها باز شده است.
رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران گفت: معین نیست شهردار منطقه ۱۲ با کدام تشخیص، مطالعه یا کار کارشناسی و البته با کسب اجازه از کدام تشکیلات مسئول در شهرداری تهران، بر خلاف مصوبات موجود و در عین حال مخالفت صریح معاونت حمل و نقل و ترافیک مبادرت به تخریب این خیابان کرده است.
تشکری هاشمی تصریح کرد: تصمیمات خلق الساعه غیر قانونی و غیر کارشناسی، منجر به تخریب سرمایه های شهر و توهین به مصوبات شورای شهر و اسناد بالادستی شده است و حتما درمورد تضییع حق مردم و تاراج سرمایه های شهر مماشات نمی نماییم.
وی افزود: تخلف از برنامه پنج ساله سوم شهرداری، نقض کمیسیون ماده ۵، مبادرت به تخریب بر خلاف مطالعات پشتیبان، نادیده گرفتن نظر تخصصی معاونت حمل و نقل و حوزه زیباسازی و وارد آمدن خسارات گسترده به تاسیسات و سرمایه های شهری به عنوان تخلف از طرف شهرداری منطقه ۱۲ محرز و آشکار است.

رییس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران با اعلان اینکه شورای اسلامی شهر تهران به فوریت و قاطعانه نسبت به توقف هرگونه عملیات عمرانی تا زمان بررسی دقیق توسط کمیسیون های مربوطه، ارزیابی ضرر و زیان شهرداری مربوطه به سرمایه های شهری و تعیین و تکلیف خاطیان اقدام نماید، خواهان ورود دستگاه های نظارتی بمنظور حفظ و صیانت از دارایی ها و سرمایه های شهر و در صورت لزوم ارجاع پرونده تخلف انجام شده به مقام قضایی شد.
تشکری هاشمی رییس کمیسیون حمل و نقل و عمران شورای اسلامی شهر تهران در این خصوص در گفت و گو با ایرنا اصرار کرد که این پیاده راه مصوبه شورای شهر داشته است و اگر قرار باشد تغییری صورت گیرد باید از شورای شهر مجوز دریافت کند.

به گفته ی ایشان، این خیابان به طول ۱۸ هزار متر پیاده راه شده بود و حجم بالایی از سنگ باید دپو شده باشد و خود یک کوه سنگ می شود و اگر سنگ ها از کیفیت خوبی برخوردار نبوده چگونه برای جاهای دیگری قابل استفاده است؟

وی اصرار کرد که تصمیم این کار یک موضوع نپخته، غیر کارشناسی ومطالعه و عدم دریافت مجوزهای لازم بوده است.
اما این که سنگفرش های خیابان ۱۷ شهریور چه شده، موضوعی بود که آنرا از شهرداری منطقه ۱۲ تهران پیگیری کردیم.

امیر یزدی شهردار منطقه ۱۲ تهران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در این خصوص گفت: سال ۹۲ از میدان امام حسین (ع) تا میدان شهدا به پیاده راه تبدیل و چند سال پس از آن به سبب اعتراضات کسبه و ساکنان در فاصله سالهای ۹۴ تا ۹۵ بخش جنوبی پیاده راه در دو مرحله بازگشایی شد؛ البته قسمتی از این محدوده از خیابان شهبازی تا میدان شهدا نیز به سبب خطرناک بودن تردد خودرو در سنگ فرش و شکستگی سنگفرش آسفالت شد.

وی ادامه داد: پس از تغییرات در مدیریت شهری و انجام مطالعات تصمیم بر این شد که رینگ دور میدان امام حسین(ع) به سبب آیینی بودن این میدان حفظ شود و سنگ فرش این محدوده به سبب لغزندگی و شکستگی جز طرح های اولویت دار قرار گرفت و در تیر ماه سال جاری سنگ فرش ها جمع آوری و مسیر آسفالت گردید. لازم به ذکر است در زمان جمع آوری سنگ فرش ها تلاش شد تا به طور سالم جمع آوری شود.

یزدی اشاره کرد: بخشی از سنگفرش ها برای مرمت انهار خیابان ۱۷ شهریور استفاده شده و بخش دیگری از آن در خیابان بهشت، خیابان انصاری برای سنگفرش کوچه ای که مجموعه شهربانو در آن قرار دارد، دپو شده است.
منبع:

1401/05/12
10:20:03
0.0 / 5
168
تگهای خبر: ارز , تخصصی , زندگی , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است