هنرهای تجسمی در هفته ای كه گذشت؛

از انتصابات در تجسمی فجر تا واکنش وزیر به موزه هنرهای معاصر

از انتصابات در تجسمی فجر تا واکنش وزیر به موزه هنرهای معاصر المور: انتصابات در شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، تشکیل شورای تجسمی خانه هنرمندان ایران و انتصاب مشاور هنری و اجرائی خانه هنرمندان، برخی اتفاقات هنرهای تجسمی در هفته ای که گذشت، بودند.به گزارش المور به نقل از مهر، هنرهای تجسمی یکی از عرصه های هنری در کشورمان است که نسبت به دیگر هنرها امکان بروز و واکنش سریع به اتفاق ها را دارد اما عموماً نسبت به دیگر هنرها همچون سینما و موسیقی، مهجور واقع می شود. در گزارش پیش رو درصدد هستیم تا گوشه ای از این مهجور بودن را جبران نماییم. از جانب دیگر، هرچند جمعه ها روز تعطیل شمرده می شود اما در این روز، نمایشگاه های هنرهای تجسمی شروع به کار می کنند و هنرمندان تجسمی شامل نقاشان، مجسمه ‎سازان، عکاسان، تصویرسازان، گرافیست ها، خوشنویسان و … تلاش ها و کارهای اخیر خودرا در قالب یک نمایشگاه هنری به منصه ظهور می گذارند.
«آدینه» روز نانوشته آغازین بر نمایشگاه های هنری است و البته که به سبب تعطیل بودن بیشتر مشاغل، فرصتی مغتنم برای تماشای این آثار هنری توسط اقشار مختلف مردم را فراهم می آورد. بر این اساس، در سلسله گزارش های «هنرهای تجسمی در هفته ای که گذشت» نگاهی به اتفاقات هنرهای تجسمی هفته و همین طور برخی نمایشگاه ها خواهیم داشت.
«تجسمی فجر» و معرفی دبیران یک بخش رقابتی و غیررقابتی
با توجه به این که کم کم به مهلت پایانی ارسال اثر به شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر نزدیک می شویم، در هفته ای که گذشت با خبرهایی از جنس و با محوریت این رویداد تجسمی کشور مواجه بودیم که در مهم ترینشان دبیران بخش رقابتی آزاد و دبیر بخش غیررقابتی «آینه در آینه» معرفی گشتند. بخش رقابتی جشنواره (طوبای زرین) دربرگیرنده ۷ زیربخش است که زیربخش های آزاد، موضوعی (قله ها)، تجسم هنر، طراحی فرهنگ محور، فیلم های مستند هنرهای تجسمی، ناشران کتاب های تجسمی و علمی (دانش هنرهای تجسمی) را شامل می شود. بخش غیررقابتی شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر هم شامل ۶ زیر بخش است که بازار هنرهای تجسمی، مفاخر هنرهای تجسمی، آینه در آینه، کاتبان سوره حمد، دیوارنگاری شهری و پوسترهای فجر (محیطی) را در بر می گیرد.

بر این اساس، کاظم چلیپا، بهمن عبدی، سعید محمودی ازناوه، محمدرضا شریف زاده، مهران هوشیار، نادر قشقایی، مهین دخت سالک مهدوی، هاجر سلیمی نمین، محمدعلی قربانی و محمد روح الامین به عنوان دبیران رشته های ده گانه تخصصی بخش رقابت آزاد شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر عرضه شدند که به نسبت دوره های گذشته جشنواره، نام هایی جدید و قابل تأملی در آن به چشم می خورد!
همچنین محمد خزایی هنرمند طراح و نقاش باسابقه به عنوان دبیر بخش «آینه در آینه» شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر معرفی گردید. «آینه در آینه» یکی از بخش های غیررقابتی جشنواره هنرهای تجسمی فجر است که با نگاهی پژوهشی از دوره چهاردهم به ساختار این رویداد افزوده و برای چهار دوره برنامه ریزی شده است. در شانزدهمین جشنواره، این بخش با عنوان «آینه در آینه ۳» به حوزه گرافیک و تصویرسازی می پردازد. به این ترتیب، نمایش آثار گرافیک و تصویرسازی با مضامین انقلاب اسلامی ایران که از مجموعه ها و گنجینه های مختلف هنری گردآوری می شوند، در «آینه در آینه ۳» پیش چشم عموم هنردوستان قرار خواهد گرفت.
آخرین مهلت ثبت نام در شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، روز شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ تعیین شده است.
«آدینه » شروع و پایان رویدادهای هنری
نمایشگاه هایی چون «جلوه یار و ریا» شامل آثار علی انصاری در گالری دلگشا، نمایشگاه نقاشی های مهدی حسینی در گالری هور، نمایشگاه آثار مهران نیک سیما با عنوان «خر سنگ» در گالری شیدایی و نمایشگاه آنلاین نقاشی های مینا گل پرور و منوچهر کاشفی در گالری گلستان، همچون نمایشگاه هایی هستند که روز جمعه ۲۶ آبان ماه به انتها رسیده اند.
از طرف دیگر نمایشگاه هایی چون نمایشگاه «خیام سما» که شامل نگارگری های سما سلطانی بر رباعیات خیام نیشابوری است در گالری لاجورد، نمایشگاه نقاشی های مانی غلامی با عنوان «کافه کلاسیک» در گالری گویه، نمایشگاه گروهی طراحی دانشجویی با عنوان «مشکی، سفید، خاکستری» در نگارخانه بهارک، نمایشگاه «خیال آزاد» با آثاری از کتایون تهرانی در گالری استخر نمایشگاه نقاشی های رضا علیزاده با عنوان «مافی ها» در گالری جاوید روز جمعه ۲۶ آبان ماه افتتاح می شوند.
از نمایش تصاویر کودکان غزه تا «قاب ماندگار» و گنجینه پیشکسوتان
برخی نمایشگاه ها نیز در طول هفته شروع به کار کردند که نمایشگاه عکس «کودکان سرزمین زیتون» با موضوع جنایات اخیر رژیم صهیونیستی در غزه یکی از آن هاست و از ۲۴ آبان ماه تا یکم آذرماه در فرهنگسرای ارسباران برقرار است. در این نمایشگاه که با مشارکت انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس برگزار شده است، ۳۱ عکس از مظلومیت کودکان فلسطینی برای اولین بار به نمایش در می آید.

همچنین، مراسم افتتاحیه جشنواره و نمایشگاه عکس «قاب ماندگار» با حضور فعالان این عرصه و با اهدای جوایز به نفرات برگزیده سه شنبه ۲۴ آبان در گالری خانه حوزه هنری اجرا شد. در این جشنواره که با حضور ۲۰۰ عکاس از سراسر کشور و بیش از ۲۰۰۰ اثر برگزار گردید، تعداد ۳۲ اثر در بخش اصلی با عنوان «گلزارهای شهدا» و ۸۰ اثر در بخش ویژه با عنوان «قاب های ماندگار» انتخاب شدند. برگزیدگان جشنواره و نمایشگاه نیز عبارتند از نفر اول احمد بلباسی از تهران، نفر دوم حسین ظهروند از تهران، نفر سوم علی حامد حقدوست از تبریز، جایزه ویژه دبیر جشنواره؛ صابر قاضی از تبریز، حمید حامد حقدوست از تبریز.
دومین نمایشگاه آثار هنرهای تجسمی و سنتی هنرمندان پیشکسوت نیز عصر چهارشنبه ۲۴ آبان با حضور سیدعباس عظیمی مدیرعامل مؤسسه هنرمندان پیشکسوت، ابوالفضل همراه مدیرعامل فرهنگسرای نیاوران و جمع زیادی از هنرمندان در فرهنگسرای نیاوران راه اندازی شد. در این نمایشگاه بیش از ۱۰۰ هنرمند پیشکسوت و درجه یک کشور بیش از ۲۵۰ اثر در عرصه هنرهای تجسمی، هنرهای سنتی و صنایع دستی را در معرض دید عموم قرار می دهند. همین طور در این نمایشگاه آثار دیده نشده زنده یادان مهرزمان فخارمنفرد، جمشید سماواتیان، کامبیز درم بخش، هژبر ابراهیمی، مهین افشان پور، اسماعیل نظری و لئون کوهن به معرض نمایش گذاشته می شود.
شورای تجسمی خانه هنرمندان در سال ۱۴۰۲ تشکیل جلسه داد
اولین جلسه شورای تجسمی خانه هنرمندان ایران در امسال، عصر سه شنبه ۲۳ آبان با حضور محمدمهدی عسگرپور مدیرعامل خانه هنرمندان ایران، محمدرسول صادقی معاون فرهنگی هنری خانه هنرمندان ایران، جمشید حقیقت شناس مشاور هنری و اجرائی در امور گالری ها و هنرهای تجسمی خانه هنرمندان ایران، مژگان قدوسی نماینده انجمن هنرمندان نقاش ایران، نگار نادری پور نماینده انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران، کیوان عسگری نماینده انجمن تصویرگران ایران، فرزاد هاشمی انجمن عکاسان ایران و بهزاد اژدری نماینده انجمن هنرمندان سفال و سرامیک در سالن استاد غلامحسین امیرخانی انجام شد که درباره ی پیش نویس بازبینی بخشنامه شورای هنرهای تجسمی خانه هنرمندان ایران، راهکارهای پیشنهادی جهت استفاده از ظرفیتهای انجمن های تخصصی هنرهای تجسمی و تاکید بر لزوم ادامه فعالیت این شورا و غیره صحبت هایی رد و بدل شد.

یک انتصاب در خانه هنرمندان
پس از جلسه شورای تجسمی خانه هنرمندان ایران بود که محمدمهدی عسگرپور مدیرعامل خانه با حکمی جمشید حقیقت شناس را به عنوان مشاور هنری و اجرائی در امور گالری ها و هنرهای تجسمی این مرکز منصوب نمود.
حقیقت شناس قبل از این و در سالهای آغازین دهه ۹۰ نیز مدیر گالری های خانه هنرمندان ایران بوده است.
واکنش وزیر ارشاد به مشکلات موزه هنرهای معاصر
محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر چهارشنبه ۲۴ آبان ماه با حضور در موزه هنرهای معاصر تهران از نمایشگاه کارتون و کاریکاتور «آمریکای لاتین» بازدید و از کتاب این نمایشگاه نیز رونمایی نمود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه این بازدید و در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر درباره ی بازسازی موزه هنرهای معاصر تهران و مشکلات مضیقه بودجه و تکمیل نشدن برخی موارد ضروری در بازسازی موزه اظهار داشت: از مشکلات موزه هنرهای معاصر باخبر هستم و اتفاقاً امروز می خواهیم با دوستان موزه هنرهای معاصر تهران و اداره کل هنرهای تجسمی درباره ی این مساله به گفت و گو بنشینیم که نتیجه اش را حتما پیگیری کنید.


منبع:

1402/08/26
19:50:01
0.0 / 5
255
تگهای خبر: آمریكا , بازار , تخصصی , ثبت نام
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
almur

المور

لاکشری و فشن

almur.ir - حقوق مادی و معنوی سایت المور محفوظ است